Бердянськ (до 1841 року Берди, з 1939 по 1958 рр.— Осипенко) — місто обласного підпорядкування. Розташований на північному узбережжі Азовського моря, біля Бердянської коси. Відстань до обласного центру —200 км. Населення — 100 тис. чоловік.
Бердянськ — центр району, площа якого 1,8 тис. кв. км, населення 43,9 тис. чоловік (у т. ч. сільського 39,7 тис., міського 4,2 тис.). В районі
Відомості про заселення території сучасного Бердянська сягають у давнину. На околицях міста в урочищах Солодкому лимані і Ближньому шпилі досліджено залишки двох поселень доби ранньої бронзи (III тисячоліття до н. е.). В російських джерелах річка Берда вперше згадується в «Книге Большому Чертежу» (1627 рік).
Спорудження 1770 року Дніпровської лінії укріплень викликало приплив нових поселенців до цих місць. Інтенсивне заселення краю починається з кінця XVIII ст. На початку XIX ст. тут уже існувало поселення Берди, з січня 1921 року адміністративно підпорядковане м. Ногайську (нині Приморськ).
Економічні інтереси Росії вимагали створення порту, через який можна було б експортувати зерно з Приазов'я та Придніпров'я. Тому в 1827 році на березі Бердянської затоки поблизу поселення Берди розпочалося спорудження пристані. Будували її п'ять років. Завдяки будівництву швидко зростало селище. У 1830 році тут проживало 211 чоловік, а через 8 років — понад 3 тисячі. В селищі вже було 329 будинків, у т. ч. 6 кам'яних.
1836 року в порту стало на якір перше іноземне судно, а 1838 року тут побувало понад 50 кораблів різних країн. З цього часу в порти почали регулярно заходити і вітчизняні кораблі. Щоб стимулювати приплив нового населення, уряд звільнив поселенців Берди на 10 років від будь-яких податків. У 1841 році поселення Берди проголошено містом і перейменовано на Бердянськ. Таку ж назву дістав і порт. Місто спочатку забудовувалося безпланово. В центрі височіли службові приміщення та будинки місцевих багатіїв, на околицях виросли поселення — слобідки: Матроська, Солдатська (відома як Ліски) та Німецька, що згодом називалася Німецькою колонією чи просто Колонією. У січні 1842 року Бердянськ стає центром повіту.
В описі герба давалися пояснення основного заняття його жителів: срібна ногайська кибитка і чорний плуг на зеленому полі символізували напівкочовий побут оселених у цьому повіті ногайців і землеробську працю інших поселенців, а розміщений у нижній частині чорний якір означав сусідство повіту з морем.
З 24 березня 1852 року управління містом перейшло до начальника порту. Це зумовлювалося тим, що парт став головним роботодавцем, з ним були пов'язані торгівля, розвиток ремесел, промислів і загалом міста. У Бердянську поступово розвивалася місцева промисловість. Згаданого року тут було 6 парових млинів, 3 олійниці, макаронна та галетна фабрики, 15 рибних підприємств, 2 салотопних і свічкових, 15 цегельних і 7 черепичних заводів; йшла жвава торгівля, яку вели 200 зернових магазинів-складів, 70 купецьких крамниць; діяли також 2 готелі, 2 трактири, 15 винних погребів, 3 кофейні та казино. У місті щороку відбувалося три великих ярмарки. З Бердянська експортувалася пшениця-арнаутка та інше збіжжя, річний обсяг експорту 1865 року становив 3,5 млн. пудів. За кордон через Бердянськ вивозили сало, вовну, невироблені шкури. На внутрішній ринок звідси йшли кримська сіль, азовська тараня тощо.
Під час Кримської війни, 31 травня 1855 року до Бердянська підійшла англо-французька ескадра і зажадала виплати контрибуції. Не одержавши її, інтервенти два рази — 25 червня і 5 липня — обстріляли місто з кораблів і спробували висадити десант. Проте козаки-азовці, які героїчно захищали місто, скинули його у море.
Після реформи 1861 року в північному Приазов'ї, як і у всій Росії, інтенсивно розвивається капіталістичне виробництво. У Бердянську 1876 року відкрилися машиноскладальні майстерні, які незабаром придбала іноземна фірма Джона Грієвза. Вони й стали основою заводу сільськогосподарських машин Дж. Грієвза (нині Першотравневий завод). В. 1. Ленін у своїй праці «Розвиток капіталізму в Росії» писав про нього як про найбільший у Європі завод сільськогосподарських машин. У 1895 році тут виготовлено 4464 жниварки.
Трохи згодом заводи для виробництва сільськогосподарських машин заснували ще й іноземці Шредер і Матіас. Крім того, протягом 80—90-х років XIX ст. в Бердянську відкрилися канатно-шпагатна, ковбасна та макаронна фабрики, свічково-восковий і пивоварний заводи, друкарня, електростанція. Всі ці підприємства належали іноземцям.
У 1914 році франко-бельгійське акціонерне товариство почало будувати в Бердянську аеропланний завод. Того ж року засновано портові механічні майстерні петербурзького Адміралтейства. Споруджувалися також підприємства, що спеціалізувалися на переробці сільськогосподарської сировини —миловарний і шкіряний заводи, паровий млин, бойня.
В економічному розвитку міста велика роль належала порту. Протягом тривалого часу вантажі сюди привозили селяни та чумаки на підводах по ґрунтових шляхах. Для того, щоб забезпечити доставку товарів у будь-який час, 1899 року було прокладено залізничну колію до станції Чаплине, яка з'єднала Бердянськ з