Молочанськ (до 1915 року — Гальбштадт) — місто районного підпорядкування. Розташований на річці Молочній. Відстань до райцентру — 12 км. З ним місто зв'язане шосейним шляхом. На околиці Молочанська є залізнична станція Полугород. Населення — 10,1 тис. чоловік.
З давніх часів на степових просторах Приазов'я кочували численні племена. Поблизу Молочанська розкопано 42 кургани, в яких виявлено 434 поховання: доби бронзи (III—І тисячоліття до н. е.), скіфські (IV—III ст. ст. до н. є.), сарматські (II ст. до н. е.— II ст. н. е.) та пізніх кочівників (X — XIII ст. ст. н. е.).
Царизм надавав німцям кращі землі й великі пільги. Кожний двір в Гальбштадті мав 60—65 десятин. Колоністи звільнялися від військової повинності, протягом 30 років не платили податків, діставали від держави на пільгових умовах будівельні матеріали для спорудження житла. їм надавалося право розвивати торгівлю і промисли. Німці-колоністи жорстоко експлуатували українських і російських наймитів. У першій половині XIX ст. найважливішою галуззю господарства було вівчарство, яке потім поступилося місцем хліборобству. Колоністи займалися також садівництвом і шовківництвом. Щорічне виробництво шовку-сирцю в Гальбштадті становило близько 200 пудів.
1832 року місцевий багатій Нейфельд спорудив пивоварний і оцтовий заводи. Трохи пізніше було засновано ґуральню, суконну і шовкомотальну фабрики, різні ремісничі майстерні. Особливо інтенсивний розвиток промисловості в Гальбштадті почався після 1861 року. У 60-х роках купці Франц і Шредер відкрили завод, що виробляв косарки, молотарки, сівалки, плуги, а також цегельно-черепичні преси. Він щороку давав продукції на 260 тис. крб. Згодом тут відкрито чавуноливарний цех, який випускав литво, поршні, циліндри тощо. На заводі працювало близько 200 робітників. 1880 року збудовано невеликий крохмальний завод, який виготовляв ще й декстрин та рисову пудру. Всі підприємства були кустарного і напівкустарного типу з примітивною технікою.
На початку 80-х років від Гальбштадта відокремився виселок Ней-Гальбштадт (Нове Півмісто). Тут побудували свої житла власники гальбштадтських підприємств, містилося волосне управління, якому були підпорядковані 32 німецькі колонії з населенням 16,7 тис. чоловік, розташувалися заводи фірми «Франц і Шредер». Невдовзі від Ней-Гальбштадта через Гальбштадт до Пришибського мосту було прокладено шосейний шлях. Це сприяло інтенсивному збуту виробів місцевих промислових підприємств.
З розвитком промисловості зростала і кількість робітників, посилювалася їх експлуатація. Заробітна плата була дуже низькою — 20—ЗО коп. за 12-годинний робочий день. Повна відсутність техніки безпеки призводила до масового каліцтва. Штрафи, жахливі побутові умови, повне політичне безправ'я доповнювали страхітливу картину їхнього життя.
Одночасно поглиблювалося класове розшарування селянства, зокрема німецького. У 1886 році в селищі налічувалося 51 селянське господарство, з яких 18 були безпосівними, 2 засівали менше ніж по 10 десятин, 11 — від 10 до 25 десятин, стільки ж — близько 50 і 9 дворів — понад 50 десятин. Якщо в групі безпосівних дворів 12 були безземельними, а решта здавала свою землю в оренду глитаям, то 26 куркульських господарств орендували 80 десятин в Гальбштадті і 3 тис. десятин у Бердянському, Мелітопольському та інших повітах, навіть на Кубані. Крім того, 2 господарства мали 1700 десятин купленої землі. На багатіїв працювали наймити з 20 місцевих родин і прийшлі.
Революційну роботу серед робітників та селян-наймитів проводила місцева група соціал-демократів, що утворилася 1903 року. Згодом активним її членом став ливарник більшовик В. Г. Писклов, який здобув революційний гарт на флоті під час російсько-японської війни. Соціал-демократи Гальбштадта мали постійні зв'язки з Мелітопольською, Бердянською та Великотокмацькою організаціями РСДРП. Вони поширювали нелегальну літературу, листівки, закликали робітників підтримати боротьбу пролетаріату Росії і України проти самодержавства.
Першою визначною революційною подією в Гальбштадті був страйк 200 робітників чавуноливарного заводу Франца і Шредера, який почався 12 березня 1905 року. Страйкарі зажадали від власників підприємства скорочення робочого дня до 9 годин, підвищення заробітної плати на ЗО проц., надання безкоштовної медичної допомоги робітникам та їхнім сім'ям, а також звільнення особливо ненависних майстрів. 17 березня адміністрація підприємства змушена була піти на поступки. Запалена перемогою чавуноливарників, 19 березня застрайкувала більшість працівників парового млина, вимагаючи підвищення заробітної плати. Організатором страйків була соціал-демократична група. Її члени брали участь у розробці вимог робітників, поширювали революційні прокламації. Наприкінці серпня 1905 року в сусідньому селі Мунтау (тепер злилося з містом) поліція виявила 18 примірників відозви «До всіх токмацьких робітників!» і по одному — два примірники листівок «Чому ми говоримо: «Геть самодержавство!»?», «Що таке політична свобода?», «До всього цивілізованого людства!».
27 листопада 1905 року відбулися масові збори робітників Гальбштадта і сіл Пришиба та Альт-Нассау. 10 липня 1906 року на таємній робітничій сходці приїжджі оратори — 2 чоловіки і жінка — закликали до повалення самодержавства і боротьби проти експлуататорів. 28 липня відбулися ще одні збори, на які зійшлося близько 200 чоловік: чавуноливарники, робітники цегельного заводу, чорнороби з навколишніх сіл.