Пологи (1928—1937 рр.— Чубарівка) — місто районного підпорядкування, розташоване на лівому березі річки Конки, на перехресті залізниць Запоріжжя—Волноваха, Харків—Бердянськ, за 98 км на південний схід від Запоріжжя. Великий залізничний вузол. Населення — 19 900 чоловік.
Пологи — центр району, площа якого 1,3 тис. кв. км., населення 57,3 тис. чоловік (у т. ч. сільського 37,4 тис., міського 19,9 тис.). В районі 46
Виникли Пологи наприкінці XIX ст. під час спорудження залізниці, що з'єднала морський порт Бердянськ з Донбасом і Харковом. Спочатку тут у 1887 році виник грабарський пункт. З 1890 року між ним і річкою Конкою з'явилося кілька хат, де жили будівельники й залізничні робітники. 1894 року запрацювали ремонтні залізничні майстерні, споруджено залізничну станцію, що сприяло зростанню селища. Назву воно дістало від розташованої за 3 км слободи Нові Пологи, заселеної вихідцями з сіл Пологи-Вергуни, Пологи-Яненки Київської губернії. В 1904 році тут пролягла друга залізнична лінія Олександрівськ—Волноваха. Пологи стали залізничним вузлом.
У 1905 році на північній околиці станції збудували нове депо, що мало 24 ремонтні канави, підйомний і промивний цехи. Протягом місяця тут ремонтувалося 2—3 паровози. Всі роботи виконували вручну 65 чоловік. За десятигодинний робочий день робітник одержував 40 копійок. Жінок на роботу не приймали, а підліткам платили по 15—20 коп. за день.
У 1905 році в селищі вже налічувалося близько сотні критих соломою хат і землянок, проживало 700 чоловік. Низька заробітна плата, політичне безправ'я, утиски адміністрації викликали невдоволення робітників, штовхали їх на боротьбу за кращу долю.
У піднесенні пролетарської свідомості пологівсь'ких залізничників важливу роль відіграла революційна діяльність Ф. А. Сергеєва (Артема), зокрема, створений з його участю 1902 року соціал-демократичний гурток у сусідньому селі Федорівці. Передові робітники депо встановили також зв'язок з Олександрівською організацією РСДРП. 1903 року залізничники провели таємну сходку біля пристанційної водокачки, де обговорювали питання боротьби за поліпшення умов життя. В селищі поширювалися прокламації, які надсилалися сюди Маріупольською організацією РСДРП через слюсаря депо В. В. Тоцького.
З початком революції 1905—1907 рр. активізувалася революційна діяльність пологівських залізничників. На зборах в депо 25 травня, а потім на станції — 5 червня 1905 року робітники вимагали від керівництва залізниці скоротити робочий день, підвищити заробітну плату, скасувати штрафи тощо.Не діставши відповіді, вони 26 червня направили своїх уповноважених до начальника управління залізниці, але їхні вимоги начальство відхилило. На знак протесту 5 липня залізничники оголосили страйк. Для придушення його у Пологи прибув козачий каральний загін. Були заарештовані керівники страйку Я. Н. Скиба, Ю. С. Павлюченко, В. О. Єжков, В. В. Тоцький та інші — всього 9 чоловік. Хоч виступ і зазнав поразки, адміністрація все ж змушена була задовольнити ряд вимог робітників, зокрема, підвищила оплату чорноробам до 60 коп. за день, встановила куб для кип'ятіння води, відкрила бібліотеку.
Під час грудневих подій 1905 року оформилася революційна група робітників депо, які, збираючись на квартирі у слюсарів М. Ф. Тюхтєнєва і М. О. Меркуленцева, обговорювали події в країні, читали листівки, співали революційних пісень.
8 грудня 1905 року в Пологи надійшла телеграма від залізничників Катеринослава з закликом підтримати Всеросійський політичний страйк. Наступного дня робітники й службовці станції та депо Пологи припинили роботу, зібралися на мітинг. Перед його учасниками виступили слюсарі-залізничники М. В. Складнєв, Н. Г. Шуляков. Учасники мітингу вирішили підтримати Всеросійський страйк. Боротьбою робітників керував страйковий комітет, який очолив конторник 24-ї дільниці служби руху Г. Ф. Пирогов. Комітет управляв відправленням поїздів, контролював телеграф і телефон. Його члени виїздили в села, де виголошували революційні промови, закликали селян включитися у боротьбу робітників. Г. Ф. Пирогов зв'язався із страйковим, комітетом станції Гришине. Гришинські залізничники направили в Пологи двох членів свого комітету — «Михайла» і «Сергія». Сформована з їх допомогою робітнича бойова дружина у складі 60 чоловік на чолі з М. Ф. Тюхтєнєвим охороняла станцію, депо і селище, обеззброювала жандармів на інших станціях. Особливу активність проявили дружинники В. Ф. Мурашов, Н. С. Меркуленцев, П. С. Бевко та інші.
На кошти, виручені від продажу залізничних квитків, на заощадження робітників і пологівських селян, що надходили до страйкової каси, комітет закуповував зброю в Бердянську, Оріхові, на станції Гришине.
Велику революційну роботу провадили члени комітету і в населених пунктах. Так, 19 грудня М. Ф. Тюхтєнєв, М. В. Коржкевич і О. П. Гусєв затримали на станції Великий Токмак ешелон з новобранцями і провели мітинг, закликаючи солдатів до боротьби з царизмом. Члени бойового страйкового комітету допомогли створити протягом грудня 1905 року революційні повстанські комітети в навколишніх селах. Для об'єднання революційних сил на станцію Пологи почали прибувати озброєні загони федорівських і пологівських селян.
На допомогу повсталому пролетаріатові м. Олександрівська було послано робітничу дружину Пологів, але вона спізнилася і потрапила в оточення козаків, які роззброїли і заарештували повстанців. Каральний козачий