Михайлівка — селище міського типу, розташоване за 70 км на південь' від Запоріжжя і за 7 км на захід від станції Пришиб Придніпровської залізниці. З населеними пунктами району Михайлівка сполучається трьома автошляхами. Населення — 15,2 тис. чоловік. Селищній Раді підпорядковані населені пункти Вовківка, Жовтневе, Нововолодимирівка, Першотравневе, Петрівка, Плодородівське і Тернівка.
Михайлівка — центр району, площа якого 1,1 тис. кв. км, населення — 41,9 тис. чоловік (у т. ч. сільського — 22,4 тис., міського — 19,5 тис.). В районі 53 населені пункти, підпорядковані 2 селищним і 8 сільським Радам; 15 колгоспів, 87,2 тис. га орної землі; 10 підприємств, 3 будівельні організації, 46 шкіл, 37 будинків культури и клубів.
Слобода почала швидко зростати і протягом двох наступних років перетворилася на велике село, де проживало 1,7 тис. чоловік. Нові переселенці — державні селяни з Курської та Полтавської губерній — їхали сюди добровільно, отже ніякими пільгами не користувались. У 1816 році, після ревізького перепису, на них накладена податок по 2 крб. з ревізької душі. Село зростало і далі за рахунок нових переселенців. Через чверть століття Михайлівка стала волосним центром. У 1838 році тут проживало близько 5 тис. жителів. Дедалі більше виявлялась майнова нерівність: 65 господарств не мали тягла, у третини дворів було лише по одному коню.
У 30-і роки XIX ст. в Михайлівці стало переважати землеробство. Всі землі, відмежовані сільській общині, зорали. Немало було й таких господарств, що володіли не тільки землями общини, але й ділянками на віддалених хуторах.
Наприкінці 40-х років XIX ст. виявилось, що значну частину розташованих навколо Михайлівки земель, де селяни заснували хутори, ще за Катерини II призначено для поселень німецьких колоністів. У 1847 році селянам запропонували оформити оренду самовільно захоплених ними казенних земель — по карбованцю за десятину. Частину цієї землі уряд передав в оренду поміщикові-колоністу Фальц-Фейну саме за такою ціною. Селяни заявили, що землю нікому не віддадуть, оскільки «казна не вправі здавати в оренду стороннім особам землю», за яку вони багато років сплачували подесятинний оброк. Опір хуторян власті жорстоко придушили. Посланий сюди кавалерійський ескадрон знищив близько 40 дворів, селян шмагали різками.
Восени 1849 року за розпорядженням міністерства державних маєтностей від земель михайлівської общини відрізали 5,8 тис. десятин для передачі Фальц-Фейну та колонії Кронсфельд. Але селяни вважали цю землю своєю. Весною 1850 року 258 господарств засіяли її та відмовилися покинути хутори. Викликаний з Сімферополя каральний загін заарештував 27 селян. Коли спробували заарештувати представників общини, то селяни вчинили опір. Виступ придушили. Організатори його Є. Довгань і М. Титаренко змушені були назавжди піти з рідного села.
Після відмежування частини площі, якою володіла сільська община, в тому ж 1850 році на вимогу сходу проведено перший переділ землі, за яким селяни одержали наділи по 9,1 десятини на ревізьку душу.Наступний переділ відбувся через 10 років, під час якого, крім орної землі в наділи включили й толоку та присадибні ділянки.
Напередодні реформи 1861 року в Михайлівці налічувалося понад тисячу дворів і близько 10 тис. жителів. Саманні хати та землянки під солом'яними стріхами були жалюгідними. Навесні і восени стояла непролазна багнюка. В селі щонеділі збиралися базари, а двічі на рік — великі ярмарки, на яких торгували хлібом, худобою, мануфактурою, шкіряними та іншими товарами; було 5 трактирів, десяток монопольок, понад три десятки хлібних лабазів (складів) тощо.
Закладів охорони здоров'я і шкіл тривалий час не було. Тільки 1845 року в селі з'явилось міністерське початкове училище, в якому навчалося 126 дітей, переважно заможних селян. Три чверті чоловіків і майже всі жінки були неписьменні.
Починаючи з 1873 року, в Михайлівці розподіляли землю на наявні чоловічі душі, що спричиняло значне подрібнення селянських наділів. Так, 1879 року на душу припадало близько 4-х десятин землі.
У другій половині XIX ст. посилилось класове розшарування селян Михайлівки. Так, за даними 1884 року з 1731 приписаних до общини селянських господарств 140 були безпосівними. Вони здавали свої наділи в оренду і йшли в найми. 684 двори засівали від 1 до 10 десятин. Це — бідняцький прошарок, що становив близько половини усіх господарств. З них лише 48 дворів мали плуги та деякий інший інвентар, майже половина дворів не мала тягла. З усієї кількості дворів тільки 10 обробляли землю своїм тяглом та інвентарем, 340 господарств для обробітку своїх наділів вступали у супрягу, а 298 мусили позичати за відробіток чи плату коней та інвентар у заможних селян.
Понад третину дворів становили середняки, значна частина яких теж не мала плугів та інших знарядь землеробства, тому мусила вступати в супряги або наймати тягло й інвентар.
Сільські багатії прибрали до рук понад 3 тис. десятин землі, яку здавали в оренду сільська біднота й середняки. Крім того, вони орендували ще 2035 десятин казенних та поміщицьких земель. Кожен з куркулів мав по 16—25 голів великої рогатої худоби та чимало сільськогосподарських знарядь і машин.
Прокладення в 70-х роках XIX ст. Лозово-Севастопольської залізниці, що пролягла за 7 км від села, сприяло розвиткові торгівлі. У цей час тут були десятки торговельних підприємств, оптових складів, близько 20 хлібних амбарів тощо. їх товарооборот у 1900 році становив 750 тис. крб. Наприкінці XIX ст. почали працювати кілька парових млинів.
Швидке зростання населення зумовлювало зменшення наділів. Так, у 1907 році на чоловічу душу припадало лише по 3,7 десятини. Якщо земельні ділянки основної маси селян подрібнювались, то у куркулів вони збільшувались. Голод і злидні гнали бідноту, що розорилась, на заробітки у Донбас і Крим. Декотрі з них повертались до рідного села, провадили агітаційну роботу, спрямовану проти самодержавства. Напередодні