Нововасилівка — селище міського типу, центр однойменної селищної Ради. Розташована по обидва боки балки Опанли, що простяглася до невеличкої степової річки Корсака. До районного центру 15 км, до найближчої залізничної станції Мелітополь — 35 км. Населення 3,6 тис. чоловік. Селищній Раді підпорядковані села Жовтневе, Новоолександрівка, Південне і Федорівка.
Нововасилівка заснована 1823 року. Першими поселенцями були 15 родин державних селян-молокан із Тамбовської губернії, переселених сюди царським урядом. Протягом наступних 20 років у ці місця переїхало чимало державних селян з Володимирської та інших губерній Росії.
Землекористуванням відала община. Перші наділи нарізалися на ревізькі душі. За даними IX ревізького перепису 1850 року Нововасилівська община мала 8,9 тис. десятин, з яких 400 десятин розораної ногайцями землі було розподілено під садиби на ревізькі душі, решта цілини залишалася під толокою, на якій випасали отари овець. Напередодні реформи 1861 року відбувся другий переділ. І цього разу орну землю поділили за кількістю ревізьких душ, зареєстрованих X ревізією 1859 року.
У Нововасилівці у цей час налічувалося близько 200 дворів, проживало понад 2 тис. чоловік, у т. ч. 939 ревізьких душ. На відміну від інших сусідніх сіл воно забудовувалося за планом. Заможні молокани споруджували облицьовані цеглою будинки. Цеглу вивозили за ЗО—40 км з німецьких колоній. На початку 50-х років в селі відкрився власний цегельний завод. Жодного медичного закладу тут не було. Неписьменних, затурканих селян неважко було залякати верховодам молоканської секти.
Згідно положення 1866 року державні селяни Нововасилівки мали викупити землю у казни. В цей час на ревізьку душу припадало по 9,1 десятини. За десятину землі селяни щорічно сплачували 1,2 карбованця.
Зростання попиту на товарне зерно у післяреформений період призвело до того, що цілинні масиви розорювалися, вівчарство поступалося перед хліборобством. Власники великих отар брати Мазаєви перекочовували на Північний Кавказ і Ставропільщину. Виведена ними мазаєвська порода овець набула світову славу. Мазаєви орендували поблизу Нововасилівки 20 тис. десятин землі, на яких випасали 200 тис. овець.
З розвитком рільництва значно зросли ціни на землю, піднялася й орендна плата. Більшість селян стояла за переділ на наявні чоловічі душі. За цим принципом і відбувся у Нововасилівській общині третій (1877 року) переділ землі, на кожну з 1703 наявних чоловічих душ припало по 4 десятини ріллі. Під садибу виділялося півдесятини на двір.
Посилилося класове розшарування селян. За переписом 1886 року в селі налічувалося 423 двори, проживало 3095 чоловік. З цієї кількості не мали наділів 72 двори: ремісники, наймити, торговці тощо. З 351 господарства 23 не сіяли, 53 засівали від 1 до 5 десятин, 52 господарства — від 5 до 10 десятин, вдаючись до супряги чи найму тягла і реманенту. Це була сільська біднота, яка становила 37 проц. загальної кількості дворів.
Середняцька група налічувала 103 господарства. Вони мали наділи до 12 десятин. Більшість цих господарств вдавалася до супряги. 120 заможних господарств засівали від 25 до 100 десятин надільної і орендної землі. Крім того, 6 з них ще купили 6784 десятини землі. Вони мали 127 косарок і жниварок, по 4—8 коней; на кожне куркульське господарство припадало по 41,5 голови великої рогатої худоби. Сільські глитаї займалися також торгівлею, мали ремісничі майстерні з найманими робітниками.
Наприкінці XIX — початку XX ст. у Нововасилівці почали споруджуватися промислові підприємства. Зокрема, цегельний завод Євстратова, шкіряний завод Петракова, великий млин з газогенераторним двигуном Калмикова, кустарні майстерні. У сусідньому маєтку поміщика Д. Діка також працювали паровий млин та механічні майстерні. У зв'язку з цим у селі проживало близько 100 робітничих сімей.
Столипінська аграрна реформа, спрямована на руйнування сільської общини, внесла чималі зміни в життя Нововасилівки. У 1911 —1914 рр. близько 100 бідняцьких і середняцьких господарств продали свою землю і стали сільськими пролетарями. Понад 200 бідняцьких господарств здавали дві третини землі в оренду. Середняцька група у 1914 році становила лише 32 проц. Куркулів же збільшилося ще на 30 господарств, їхня група становила близько 25 проц. усіх господарств — більше, ніж у будь-якому з сусідніх сіл. 10 куркулів стали великими землевласниками» мали десятки найманих батраків.
Напередодні першої світової війни в Нововасилівці проживало 7 тис. мешканців. У центрі села розташувались кам'яні будинки багатіїв, торговельні склади та промислові підприємства, а на околицях тулилися бідняцькі саманні хати та землянки. Куркульські садиби були обнесені цегляними, залізними чи дерев'яними парканами.
У селі до 1908 року не було питної води, населення користувалося дощовою. Воду завозили в бочках з віддалених місць і продавали по 1—3 копійки за відро. Тільки 1908 року був споруджений артезіанський